Design

Trendy

Piękna i funkcjonalna. Sofa idealnie dobrana

Tekst ŁUCJA LEWANDOWSKA • Zdjęcia SOFA.PL

2020-03-23
Piękna i funkcjonalna. Sofa idealnie dobrana

Na wysokich nóżkach, masywna, narożna, a może w eleganckiej aksamitnej tapicerce? Propozycji, jeśli chodzi o wzornictwo sof, istnieje prawie tak wiele, jak wielu jest jej nabywców. Ogromne zróżnicowanie estetyczne wiąże się przecież z chęcią wyprodukowania modeli trafiających w indywidualne gusta. Co jednak w sytuacji, gdy dostępna oferta, mimo że bardzo bogata, nie do końca odpowiada naszym kryteriom?

 

Poszukując idealnego mebla wypoczynkowego, który ma przecież stać się głównym punktem salonu, nierzadko musimy poruszyć niebo i ziemię. Wertujemy branżowe katalogi, odwiedzamy sklepowe ekspozycje, zasięgamy informacji u miejscowych stolarzy. W końcu, po długiej przeprawie, znajdujemy egzemplarz

optymalny. Gorzej, gdy nasz wysiłek nie przynosi rezultatu i ciągle nie możemy zdecydować się na żaden z upatrzonych wariantów. Tymczasem rozwiązanie podobnych kłopotów okazuje się prostsze, niż się to wydaje. Z pomocą przychodzą praktyczne e-narzędzia, dzięki którym dokonamy zakupu szybko, bez trudu oraz bez wychodzenia z domu i najważniejsze... spersonalizujemy kanapę dokładnie tak, jak sobie tego życzymy.

 

 

OBICIE W ULUBIONYM KOLORZE

Transakcje dokonywane za pośrednictwem internetu stały się już standardem. W ten sposób nabywamy asortyment ze wszystkich grup produktów, także mebli. Coraz więcej witryn oferujących zakupy online proponuje jednak coś więcej niż tylko wybór gotowego modelu z posiadanych zasobów. Jednym z takich udogodnień jest konfigurator pozwalający indywidualnie zdecydować np. o kolorze tapicerki oraz rodzaju zastosowanego materiału, a uzyskany efekt ocenić natychmiast, ponieważ wizualizacja pojawia się na ekranie monitora jako trójwymiarowy obraz. Na dalszych etapach kreowania wymarzonego mebla ustalamy wykończenie nóg, dobierając ich wybarwienie, materiał oraz formę, typując je z szeregu dostępnych opcji. Tym samym mebel staje się unikatowy, ciesząc i satysfakcjonując jeszcze bardziej.

 

 

WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI

To jednak nie koniec możliwości. W gestii zamawiającego pozostaje także określenie liczby modułów, mających tworzyć sofę – czy ma być to mebel dwu-, trzy-, a może czteroosobowy? Jeżeli decydujemy się na narożnik, możemy zmodyfikować jego układ tak, by konstrukcja była zorientowana na lewą lub prawą stronę. W przypadku wielu modeli otrzymujemy także sposobność decydowania o rodzaju oparcia czy obecności podłokietników. W kwestii wspomnianych już materiałów mamy natomiast do dyspozycji niemal wszystkie dostępne na rynku rozwiązania, takie jak: welur, tkanina strukturalna, skóra, ekoskóra, mikrofaza.

 

 

PODSTAWOWE WYBORY

Planując zakup kanapy, jaka ma posłużyć długie lata, warto przyjrzeć się nie tylko wizualnym walorom, ale też tak fundamentalnym zagadnieniom jak budowa mebla. W kwestii siedzisk możemy przecież zdać się na kilka typów wypełnień: z pianki poliuretanowej lub wysokoelastycznej albo z tradycyjną sprężyną bonellową. Jeśli chodzi o oparcie, producenci oddają do dyspozycji kombinacje płyt, pasów, sprężyn, pianki i poduch. Nogi mogą być natomiast wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, drewna bądź metalu oraz przyjmować różne formy – od niskich stópek, owalnych tralek, po wydłużone, smukłe wsporniki.

Ważne są też dodatkowe cechy produktu, znacznie wpływające na funkcjonalność kanapy. Ruchomy zagłówek czy unoszony podnóżek w jednej chwili zamienią sofę w komfortową strefę domowego relaksu. Z kolei modele z funkcją spania oraz pojemnikiem na pościel pozwalają przekształcić pokój wypoczynkowy w wygodny aneks sypialniany. Wariant typu 2 w 1 przyda się chociażby w niewielkiej kawalerce lub jako dodatkowe łóżko dla zostających na noc gości. Uniwersalność jest przecież istotnym argumentem w konsumenckich decyzjach.

Wyposażając mieszkanie, zmagamy się z różnymi dylematami i ograniczeniami. Swobodę wyboru krępują limit budżetu oraz nie zawsze trafiająca w gust inwestora oferta rynkowa. W takiej sytuacji warto zdać się na alternatywną, ale już bardzo popularną, metodę – podjąć się samodzielnej konfiguracji wyglądu mebla za pomocą narzędzi online. Dzięki nim wnętrze pokoju dziennego może upiększyć kanapa uszyta na naszą miarę – piękna, a jednocześnie funkcjonalna, dopasowana do indywidualnych potrzeb.