Design

Róża we wzornictwie

Tekst Karolina Miszczuk • Zdjęcia shutterstock

2018-01-09
Róża we wzornictwie

Sztuka, architektura, symbolika, heraldyka, wzornictwo, relacje międzyludzkie: są to dziedziny życia, których nieodłącznym elementem stała się róża. Występuje ona jako motyw przewodni lub dodatek. W niektórych przypadkach zastosowanie róży jest niemal oczywiste, dlatego często nie zauważamy jej obecności na pierwszy rzut oka. Dopiero po jakimś czasie uświadamiamy sobie, że róża towarzyszy nam niemal wszędzie.

 

Pochodzenie

Amerykańscy paleobiolodzy znaleźli dowody na pojawienie się róży na Ziemi około czterdziestu milionów lat temu, w pierwszej kolejności na terenach dzisiejszych Chin, Japonii i Himalajów. Z tych obszarów pochodzi niemal 70 % wszystkich gatunków róż.

 

 tapeta w róże

 

Od najdawniejszych czasów róża była głęboko zakorzeniona w symbolice i kulcie. W starożytnym Egipcie poświęcano ją bogini Izydzie, w antycznej Grecji uosabiała Afrodytę, a według mitologii miała powstać z morskiej piany razem z boginią. Rzymianie w starożytności wiązali róże ze świętami ku czci duchów zmarłych zwanymi Rosariami.

 

Nie tylko starożytni opiewali piękno róż. Czynili to także średniowieczni artyści, m.in. trubadurzy. Poeci europejscy w swych powieściach i poematach stworzyli z róży symbol miłości. Turcy natomiast sadzili te rośliny na grobach kobiet, a Persowie z kolei traktowali je niemal jako symbol perfekcji. Później, po wielu modyfikacjach znaczenia, róża z kolcami stała się symbolem miłości małżeńskiej; głęboka miłość (delikatność i czerwień kwiatu) związana ze wspólnym pokonywaniem przeciwności (kolce).

 

róże w domu

 

Podłoże

Jakie jest najlepsze miejsce dla róż? Oczywista odpowiedź brzmi… gleba w donicy bądź ogrodzie lub woda w wazonie. Dla osób lubujących się w „różach” pod nieco zmodyfikowaną postacią ciekawe mogą okazać się także inne propozycje.

 

Pościel w sypialni może być pięknie przyozdobiona nie tylko płatkami żywych róż, ale również kwiatowym motywem. Pościel w róże to alternatywa dla wszystkich tych, którzy rezygnują z naturalnych kwiatów w tym pomieszczeniu.

 

różany deseń na poduszkach

 

Inną inspirującą propozycją są róże na ścianach. Tapeta we florystyczne wzory będzie stanowić wspaniałe tło dla okazałych wazonów z kwiatami ciętymi. Może to być dominujący element we wnętrzu lub subtelne dopełnienie prostych form mebli i minimalistycznego wystroju.

 

Róże pojawiają się także w roli ozdoby mebli. Nie chodzi oczywiście o róże w wazonach, lecz o kwiatowy deseń na domowych sprzętach. Laminowane meble mogą stać się nie tylko stylowym wyposażeniem kuchni, ale również pełnić funkcję dekoracyjną. Stanowią idealną podstawę do tego, by pojawiła się na nich drukowana róża, która ożywi i uświetni wygląd kuchni. Meble upiększone takim ornamentem będą wspaniałym nawiązaniem do róż ustawionych na stole w jadalni, a dodatkowo umilą czas przygotowywania posiłków, wprawiając nas w pogodny nastrój.

 

naklejka na ścianę róża

 

Dosłowność

Róża w naturalnym kształcie i kolorach to czysta wspaniałość. Właściwe tym kwiatom barwy takie jak: czerwień, żółć, róż czy biel mogą być inspirującą, pełną energii ozdobą przedmiotów codziennego użytku. Dekor w postaci róż wyglądających jak żywe, z kroplami rosy na płatkach, sprawiających wrażenie świeżo zerwanych wprost z letniego ogrodu to propozycja dla wszystkich, którzy lubią widok tych kwiatów.

 

W dziedzinie wzornictwa nie jest jednak obowiązkiem wierne odtwarzanie motywu róży w całej jego dosłowności. Możemy również postawić na graficzną interpretację. Kontury, cienie, róże retro, róże barokowe to podstawowe dekory pojawiające się w formie nadruków na pościeli, aplikacji na ręcznikach, w designie bibelotów czy grafice naściennej.

 

Dosłowne traktowanie tego popularnego ornamentu nie jest koniecznością. Może on ulegać rozmaitym transformacjom, a zastosowanie konkretnego wzoru zależy jedynie od naszej wyobraźni.

 

pościel w róże

 

Dodatki

Rezygnując z okazałych przedstawień róży, możemy nastawić się na minimalne, subtelne dodatki upiększone dekorem ukazującym ten wspaniały kwiat. Niebanalny rezultat zapewnią urokliwe różane akcenty. Mały obrazek, wizerunek tego szlachetnego kwiatu na ramie obrazu, delikatny wzór na kocu, nadruk na wazonie to zaledwie część z całej gamy rozwiązań. Rozeta na suficie może okazać się równie finezyjną, co efektowną i wzbudzającą zachwyt ozdobą. Wspaniałe abażury, serwety, bieżniki czy obrusy w delikatny deseń mogą stanowić mistrzowskie połączenie funkcjonalności z estetyką.

 

Kolor

Decyzja dotycząca koloru róży, jaki zastosujemy we wnętrzu swojego lokum, często jest implikowana przez symbolikę kwiatów i barw. Czerwona róża konotuje odwagę, namiętność oraz głęboką miłość, dlatego też najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach użytkowanych przez charyzmatyczne, silne osoby. Będzie stanowiła dobrze komponujący się z pościelą w sypialni motyw, a zarazem symbol trwałego uczucia pary.

 

róże retro wnętrze

 

Białe i kremowe róże są oznaką miłości, ale również niewinności lub czystości. Świetnie nadają się więc do dekorowania dziecięcych pokojów. Róże o takich barwach uspokoją nerwy oraz zapewnią maluchom kojący sen.

 

Wdzięczność, podziw, uznanie to symbolika róży różowej. Oznacza ona także kobiecą delikatność. Aranżacje z różową różą w tle sprawdzą się więc w domowych gabinetach i bibliotekach, gdzie podkreślą nie tylko siłę, ale również delikatną – artystyczną duszę właścicielki.

 

Entuzjazm jest symbolizowany przez róże pomarańczowe czy też herbaciane. Nadają się one do pomieszczeń użytkowanych przez optymistów i ekstrawertyków, bowiem są także symbolem pomostu między przyjaźnią, a głębszym uczuciem miłości.

 

Żółta róża ma kilka znaczeń, przede wszystkim: mądrość, siła, przyjaźń, radość, wolność, nowy początek. Te pozytywne znaczenia implikują fakt, że możemy stosować żółte róże w formie deseniu dekorującego przedmioty należące do osób śmiałych, silnych, odnoszących sukcesy. Ze względu na swoją symbolikę kwiaty o takiej barwie stanowią ponadto idealny motyw zdobniczy, jaki zastosować można w nowym mieszkaniu czy domu (konotują nowy początek oraz radość).