Design

Trendy

Surowy nie znaczy zimny

Tekst Magda Pawluk

2016-07-04
Surowy nie znaczy zimny

Wraz z modą na wnętrza industrialne i loftowe do naszych mieszkań zawitał trend eksponowania betonu w przestrzeniach prywatnych. Materiał ten pojawia się zwykle w postaci wykończeń ścian, podłogi czy sufitu, ale coraz częściej nadaje mu się nowe aranżacyjne funkcje. Obecnie beton architektoniczny traktowany jest jako dekoracja, a jego zalety doceniają najbardziej wymagający projektanci i użytkownicy.

 

Beton architektoniczny jest materiałem zapewniającym duże możliwości i swobodę w dziedzinie adaptowania wnętrz. Do niedawna wykorzystywano go głównie w przestrzeniach publicznych, dlatego też beton zastosowany we wnętrzu kojarzyliśmy przede wszystkim z ogromnymi gmachami centr handlowych, współczesnych muzeów czy hal lotnisk. Dzisiaj surowiec ten śmiało wkroczył do prywatnych mieszkań i domów, by stać się jednym z najgorętszych aranżacyjnych trendów ostatnich lat.

 

łazienka beton drewno

 

W wielu odsłonach

Obecnie coraz częściej we wnętrzach mieszkalnych spotykać można rozmaite elementy wykonane z betonu architektonicznego. Ponieważ charakteryzuje się on uniwersalnością, znajduje szerokie zastosowanie w architekturze: jest używany na ścianach, podłogach, sufitach, wykonuje się z niego blaty kuchenne, parapety, a nawet wykorzystuje do produkcji mebli czy niewielkich dodatków i dekoracji. Podobnie jak wiele istnieje zastosowań betonu architektonicznego, w tak wielu występuje on formach. Zwykle kojarzy się on nam z szarym, nieco smutnym odcieniem. Jednak, jeżeli ktoś sądzi, że to jedyna postać, w jakiej pojawia się beton w naszych mieszkaniach, jest najzwyczajniej w błędzie. Dzisiejsza technologia pozwala nadawać temu surowcowi rozmaite odcienie. Atrakcyjnie prezentują się kompozycje z różnokolorowych betonów barwionych. Do dyspozycji osób aranżujących swoje cztery kąty pozostaje także tynk imitujący beton.

 

beton na ścianie

 

Ogromną zaletą, za którą designerzy i dekoratorzy wnętrz cenią beton architektoniczny, jest różnorodność faktur. Powierzchnia wykończona betonem nie musi być zatem gładka. Możemy ją dowolnie formować, co pozwala uzyskać oryginalny efekt w stylizowanej przestrzeni. Dodatkowo można pokusić się o grawerowanie w warstwie betonu ozdobnych wzorów lub malowanie na nim dowolnych dekorów, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej spersonalizować charakter pomieszczenia.

 

Nie tylko dla odważnych

Jeszcze dekadę temu posiadacze domów i mieszkań wyraźnie stronili od eksponowania mało atrakcyjnego materiału, za jaki uważano powszechnie beton. Betonowe ściany sprawiające wrażenie niewykończonych, prowizorycznych powierzchni nie wywoływały zachwytu. Do dzisiejszych czasów pokutuje pogląd, iż wprowadzenie tego surowca pod różną postacią do wnętrz jest rozwiązaniem wyłącznie dla odważnych, a nawet ekscentrycznych osób. Nic bardziej mylnego. Beton architektoniczny to materiał, który z powodzeniem udaje się wkomponować w każdą stylistykę i dostosować do potrzeb nawet najwybredniejszych inwestorów. W czasach, kiedy panuje moda na minimalizm i wnętrza chłodne w wyrazie, beton jawi się jako surowiec wprost idealny do kreowania tego typu przestrzeni. W wielu współczesnych mieszkaniach to on staje się materiałem dominującym, decydującym o charakterze całości. Nie brakuje także wnętrz, do których beton wprowadza się z większą ostrożnością oraz rozwagą. Jednak, i w jednym, i w drugim przypadku można być pewnym interesującego efektu.

 

beton architektoniczny płytki

 

Ożywić tło

Beton w swojej surowości i specyficznym wyrazie stanowi doskonałe tło dla wszelkiego rodzaju obrazów, dodatków czy poszczególnych elementów wyposażenia. Można go również ożywić grafiką (na przykład własnoręcznie wykonaną). Na tle betonu pięknie prezentują się także industrialne lampy w żywych barwach. Pomieszczenie zaaranżowane wyłącznie przy pomocy betonu architektonicznego w wielu przypadkach mogłoby wydawać się zbyt chłodne, dlatego tworzywo to warto łączyć z innymi surowcami. Uzyskany stylistyczny rezultat ocieplą naturalne materiały. Z betonowym wykończeniem doskonale komponuje się lite drewno. Dębowe czy jesionowe deski na podłodze z pewnością podkreślą urok betonu, a jego dość chłodny wyraz zostanie skutecznie zniwelowany.