Design

Dekoracje

Świąteczny klimat

2014-12-22
Świąteczny klimat

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym życie rodzinne nabiera zupełnie innego, niecodziennego charakteru. Już teraz warto pomyśleć o tym, jak zadbać, by te wyjątkowe, mroźne dni upłynęły w atmosferze ciepła i radości. Przygotowania do świąt mogą okazać się doskonałą zabawą dla całej rodziny - wystarczy odrobina chęci i pomysłowości.

 

 

Świątecznym centrum domowego ogniska zwykle bywa salon, więc właśnie tam powinien pojawić się nieodłączny element bożonarodzeniowego wystroju – choinka. Dostępne są sztuczne drzewka, jednak warto pokusić się o prawdziwy świerk lub jodłę. Żywa roślina wniesie do naszego domu przyjemny aromat igliwia. Każdej zimy sklepy przygotowują dla klientów szeroką ofertę ozdób choinkowych.

 

 

Bombki, różnego rodzaju łańcuchy, lampki wyposażone w mechanizm umożliwiający nam ustawienie dogodnego sposobu świecenia – możliwości są niemal nieograniczone. Wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym dostarczyć może wspólne, własnoręczne przygotowanie świątecznych ozdób. Doskonałym pomysłem będzie upieczenie pierniczków o kojarzących się z Bożym Narodzeniem kształtach i wzorach, którymi również można przyozdobić drzewko. Na gałązkach warto powiesić również cukierki, orzechy lub niewielkie jabłka.

 

Oprócz choinki istotnymi elementami budującymi świąteczny klimat są stroiki wykonane z gałązek iglaków. Są coraz bardziej popularne i chętniej kupowane, jednak wzory oferowane przez sklepy często sprowadzają się do utartych schematów, dlatego o wiele lepszym pomysłem będzie stworzenie stroika domowej roboty. W tym celu możemy wykorzystać tak wiele materiałów, na ile tylko pozwala nam wyobraźnia. Bardzo istotnym elementem stroików są świeczki. Blask świecy dostarcza światła i ciepła, kojarzącego się z bliskością i bezpieczeństwem.

 

Boże Narodzenie ma również swoje zapachy. To oczywiście aromat żywej choinki, lecz nie tylko. Kadzidełka i świece zapachowe są dobrym wyjściem, jednak nic nie zastąpi woni świątecznych wypieków. Idealnie pasował będzie zapach świeżego cynamonu – w tym celu można skorzystać z domowych sposobów. Podgrzewanie wody z zanurzoną w niej laską wanilii rozprowadzi w mieszkaniu przyjemny aromat.

 

Kluczowym miejscem świątecznych obrzędów jest oczywiście stół, przy którym spożywamy kolację wigilijną. Podstawę dekoracji stanowi obrus. Najczęściej decydujemy się na biały, jednak warto wykazać się oryginalnością, wybierając kolor czerwony bądź kojarzącą się z choinką zieleń. Obrus powinien być dopasowany wymiarami oraz zwisać z niego nie więcej niż 20 centymetrów. Ważną ozdobę stołu stanowi również jego nakrycie. Elegancka i gustowna zastawa uprzyjemni nam uroczysty posiłek a fantazyjnie ułożone serwetki będą przyjemnym dla oczu dodatkiem. W centralnej części stołu znajdźmy miejsce na jedną lub kilka świec – ich blask oświetli potrawy, dodając im kolorów, co uczyni je atrakcyjniejszymi wizualnie.

 

 

Zadbajmy też o okolice wigilijnego stołu. Podczas przystrajania domu nie ograniczajmy się jedynie do stołu i choinki. Bożonarodzeniowymakcentem przyozdobić można dosłownie wszystko – kolorowe girlandy i wstążeczki sprawią, że świąteczny klimat zagości na obrazach, kominku czy krzesłach, na których zasiądziemy przy stole w wigilijny wieczór. Coraz modniejsze staje się też rozwieszanie świątecznych skarpet na prezenty nad kominkiem bądź w okolicy choinki.

 

 

Nie zapomnijmy też o oknach, ponieważ to dzięki nim nasza dekoracja może cieszyć oczy również na zewnątrz. Sprawdzonym sposobem na urozmaicenie wyglądu okien jest wykonanie ozdób za pomocą sztucznego śniegu w aerozolu. Okno to również odpowiednie miejsce dla stroików z gałązek, wstążek bądź migających kolorowo lampek.

 

 

Zarówno w czasie przygotowań do świąt, jak i w trakcie ich trwania, dużo czasu spędzamy w kuchni, dlatego o tym miejscu również warto pamiętać. Można urozmaicić na ten czas wygląd krzeseł przy kuchennym stole, jak i sam stół. Utrzymane w ciepłych barwach pokrowce na krzesła oraz świąteczny obrus uatrakcyjnią kuchenne wnętrze i sprawią, że przygotowywanie wigilijnych potraw stanie się przyjemniejsze. Dodatkowo można też zaopatrzyć się w sztućce, naczynia i inne przybory kuchenne kształtem bądź wzorami nawiązujące do świątecznego czasu.

 

 

Do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, toteż można kreatywnie pomyśleć, jak zaaranżować swoje mieszkanie. Jeśli lubimy rustykalne wnętrza, wówczas świąteczna dekoracja również może być utrzymana w tym stylu. Wiszące, plecione ozdoby ze słomy i ostrokrzew w doniczce wniosą do domu bożonarodzeniowy nastrój. Mrok zimowych wieczorów można przepędzić za pomocą świec. Ustawione w salonie klimatyczne lampiony nadadzą aranżacji ciepła i staropolskiego uroku. Boże Narodzenie to magiczny i rodzinny czas, łączący pokolenia przy wspólnym stole. Warto zadbać o wnętrze odpowiednio wcześnie, aby móc cieszyć się świątecznym klimatem jak najdłużej.