Design

Dekoracje

Świecące szaleństwo!

Tekst Katarzyna Barwińska Le Pukka • Zdjęcia Le Pukka concept store

2012-10-26
Świecące szaleństwo!
Mała na biurko, pokaźnych rozmiarów do ustawienia na podłodze, kinkiety i lampy wiszące, ze światłem rozproszonym lub punktowym. Wykonane z różnorodnych materiałów- poczynając od tworzyw sztucznych, przez chromowane metale oraz szkło, pióra, papier a kończąc na gumie sylikonowej. Mają różnorodne formy i style. Witamy w świecie designerskich lamp!
Oferta producentów lamp jest ogromna. Trudno jest się zdecydować na konkretny model oraz kolor. Często przy zakupach pojawia się pytanie – czy ta lampa będzie dobrze wyglądała? W celu ułatwienia wyboru, postaramy się doradzić jak dobrze wybrać lampę a także zaprezentujemy kilka aranżacji utrzymanych w różnym stylu.



Oświetlony salon

Salon to zazwyczaj największa przestrzeń w naszych domach, dlatego właśnie w tym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, czyli wybór większej lampy lub po prostu większej ilości lamp. Tutaj oświetlenie powinno pełnić również funkcję estetyczną i stać się elementem wystroju wnętrza. Projekty dostępne obecnie na rynku dają w tej dziedzinie wiele możliwości
a także swobody wyboru. Od kilku lat moda w projektowaniu oświetlenia bardzo się zmienia.
Lampa wisząca, która kiedyś była najpopularniejszym oświetleniem
w naszych domach, teraz sprawdza się najlepiej tylko w kilku miejscach naszego mieszkania:
- w kuchni nad wyspą oraz blatem barowym – tutaj pięknie prezentują się również dwie mniejsze lampy
- w holu – tutaj polecamy lampę efektowną, która na tzw. „wejściu” zrobi na gościach duże wrażenie
- nad stołem w jadalni – to miejsce chyba nigdy się nie zmieni.
Możemy także spróbować powiesić lampę wiszącą nad stolikiem kawowym (tutaj lampa powinna być oddalona od stolika kawowego na maksimum 50 cm). Musimy tylko pamiętać, aby nie zasłaniała nam widoku, np. na telewizję. W miejscach takich, jak blat barowy lub wyspa kuchenna, najlepiej sprawdzą się przede wszystkim: małe lampy wiszące a’la sople, kielichy i trójkąty.



Pełna światła jadalnia

Wybierając lampę nad stół w jadalni powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem lampy, ale również dopasować ją do wielkości stołu, wysokości sufitu oraz wymiaru pomieszczenia, w którym ma wisieć.
Na przykład nad stołem o wymiarach 160 x 90 cm, przy standardowej wysokości sufitu (około 2,60 – 2,70m), duża lampa o średnicy 80 cm nie będzie wyglądała korzystnie. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji –
w pomieszczeniu o wysokości ponad 3 m, posiadając stół o wymiarach 260 x 120 cm, nie możemy umieścić lampy o średnicy 40 cm, bo będzie za mała i zginie we wnętrzach naszej jadalni.
Często właśnie przy dużych, wysokich mieszkaniach oraz domach pojawia się problem ze znalezieniem
i dopasowaniem odpowiedniej lampy.
 W przypadku dużych powierzchni oraz stołów bardzo trudno jest znaleźć na tyle dużą lampę, aby była proporcjonalna. W takiej sytuacji doradzałabym umieścić dwa źródła światła nad stołem
 i powiesić dwie takie same lampy, np. o średnicy 40 cm – wtedy oświetlenie będzie pełniło swoją funkcję użytkową, a dodatkowo także ozdobną – mówi Katarzyna Barwińska, właścicielka Le Pukka concept store. Możemy również wybrać jedną długą, prostokątną lampę o długości min. 70 cm. Warto zwrócić również uwagę na tonację żarówek, te w ciepłych tonacjach dadzą najlepszy efekt – przytulności i ciepła.




Lampy podłogowe

Ciekawostką staje się moda na lampy stojące, których na rynku pojawia się coraz więcej. Nie służą one już tylko temu, aby oświetlić daną przestrzeń, ale przede wszystkim stają się ozdobą wnętrza, jego dekoracją, a nawet meblem. W dalszym ciągu najczęstszym miejscem lampy podłogowej stają się okolice kanapy. Tendencja ta powoli się zmienia. Coraz częściej nowym miejscem na podłogową lampę jest po prostu niezagospodarowana przestrzeń, np. kąt. Niektórzy, odważni stawiają lampy stojące także nad stołem jadalnianym, co jeszcze niedawno mogłoby się wydawać, co najmniej dziwne.
 Lampy stojące mają jeszcze jedną przewagę nad innym rodzajem oświetlenia – dają poczucie intymności. Dzieje się tak ze względu na to, że oświetlają wybrany element pomieszczenia, jego skrawek, a nie całe wnętrze, jak ma to miejsce w przypadku lamp wiszących. Ze względu na to lampy podłogowe polecam również jako zamiennik dla kinkietów, np. w sypialni – podkreśla nasz ekspert.




Oświetl swój kącik

Wśród rodzajów nowoczesnych oraz pięknych lamp zostały jeszcze te mniejsze – kinkiety i lampki biurkowe. Te pierwsze wciąż górują w łazienkach, sypialniach a także holach wejściowych. Jeśli lubimy czytać w łóżku, a chcemy mieć w sypialni kinkiety, to pamiętajmy, aby wybrać kinkiety na tzw. „ramionach”, czyli wysięgnikach. Dzięki temu skierujemy lampkę na naszą lekturę.





Jak zaplanować oświetlenie kącika, w którym pracujemy?

Oferta lampek stołowych jest naprawdę ogromna. Warto jednak pamiętać, aby lampka miała możliwie największe możliwości regulacji, przynajmniej jeśli chodzi o ramię oraz klosz. Dzięki temu zawsze dopasujemy sobie ilość światła. Pozwoli to nam na jego odpowiednie ukierunkowanie.
Uzbrojeni w wiedzę dotyczącą najnowszych trendów w oświetleniu mieszkań i domów a także po przeglądzie form nowoczesnych lamp, na pewno nie zginiemy w gąszczu dziesiątek ofert. Teraz istnieje duża szansa, że będziemy w stanie wybrać produkty dopasowane zarówno do naszego wnętrza jak i współgrające z naszym gustem, bo przecież piękne, nowoczesne lampy powinny być również elementem wystroju wnętrza – jego ozdobą.

Katarzyna Barwińska
Le Pukka concept store