Design

Trendy

Włoskie meble stylowe

Tekst Paweł Miernik Rad-Pol • Zdjęcia Rad-Pol

2014-08-19
Włoskie meble stylowe

Na piękno mebli składa się wiele czynników – styl, jakość wykonania, ale także pasja i serce włożone w ich tworzenie. Miłośnicy wyszukanych, eleganckich wnętrz w swych poszukiwaniach prędzej czy później trafią na meble utrzymane w tradycyjnym stylu rodem z Włoch.

 

W meblarstwie włoski styl uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych i cieszy się ogromnym uznaniem wśród entuzjastów pięknych wnętrz. Meble zdobione ze smakiem i atencją są doskonałą wizytówką dla kunsztu włoskich mistrzów. Misternie wykonana ornamentyka i najwyższej jakości materiały przykuwają wzrok i zachwycają nawet osoby nieobeznane w meblarskich trendach.

 

 

Choć bogato zdobione sofy, fotele czy szezlongi mieszczą się w definicji sztuki użytkowej, to patrząc na nie, dochodzimy do wniosku, że zasługują na miano sztuki nie tylko użytkowej, ale sztuki w ogóle.

Prawdziwa sztuka nie powstaje jednak masowo, nie wychodzi z taśmy produkcyjnej w setkach tysięcy egzemplarzy. Urzekające piękno wydobyć można jedynie pracą wprawionych, utalentowanych ludzkich rąk. Dlatego też każdy z tych mebli jest niepowtarzalny i tylko wtedy można powiedzieć o nim: wyjątkowy. Nic bowiem nie jest w stanie zastąpić ręcznie wykonanych przedmiotów, w które, oprócz długich godzin pracy, włożono też olbrzymie nakłady serca, determinacji i poświęcenia. Wartości te będą później obecne w gotowym produkcie, widoczne w każdym detalu.

Bogate, misternie wykonane zdobienia to nie jedyny czynnik decydujący o wartościach wizualnych efektu końcowego. Równie ważnym aspektem jest dobór materiałów, a te muszą być starannie wyselekcjonowane. Mahoń, topola, klon, czereśnia, orzech czy dąb to gatunki drzew, które w meblarstwie artystycznym cieszą się niesłabnącym uznaniem. Wyrzeźbione przez mistrzów meblarstwa krzesła, sofy i komody trafiają następnie w ręce lakierników, gdzie pokrywane są warstwą najwyższej jakości lakieru.

 

 

Staranne wykonanie siedzisk włoskich mebli wypoczynkowych gwarantuje pełen komfort i wygodę użytkowania. Wypełnienia siedzisk wykonuje się zarówno metodami nowoczesnymi, jak zastosowanie pasów tapicerskich lub gąbki, jak również tradycyjnymi – z użyciem trawy morskiej, włosia końskiego, sprężyn tapicerskich czy waty naturalnej.

Inwencja artystów nie kończy się jednak na doborze obić i ich wypełnień. Włoska sztuka meblarska to także dbałość nawet o najdrobniejsze szczegóły, dlatego z równą starannością wykonywane są także wykończenia tapicerki. Dopełnieniem całości są obszycia tapicerki taśmą gwoździkową, torsatką, kierdą bądź ozdobnym sznurkiem. Najbardziej wymagający miłośnicy bogatego wzornictwa liczyć też mogą na pokrycie powierzchni mebli 22-karatowymi płatkami złota bądź srebra.

 

 

Włoski styl to wypadkowa talentu, doświadczenia, kunsztu i wyjątkowej wrażliwości. To balsam z piękna i smaku, niosący szczęście i satysfakcję tym, którzy w świecie mebli niestrudzenie poszukują czegoś naprawdę wyjątkowego. Urzekającą urodą włoskiego wzornictwa możemy cieszyć się również w Polsce, gdzie meble te są sprowadzane, zyskując olbrzymie uznanie również wśród rodzimych sympatyków piękna.