Design

Trendy

Woods Bagot

Tekst Marcin Pietrzak • Zdjęcia Woods Bagot

2014-06-10
Woods Bagot

Woods Bagot to pracownia architektoniczna o zasięgu światowym, która miała swój początek w 1869 roku. Ten międzynarodowy zespół posiada udokumentowane sukcesy na całym świecie – Melbourne, Londyn, Nowy Jork czy Singapur. Trzy kluczowe obszary działalności Woods Bagot to: Lifestyle (styl życia), Workplace (miejsce pracy), oraz Education & Science (edukacja i nauka). W lokalnych biurach studia znajdujących się na terenie Europy, Ameryki Północnej, Środkowego Wschodu, Azji i Australii pracuje ponad 650 osób – projektantów i specjalistów m.in. w dziedzinie architektury, projektowania wnętrz i zarządzania projektami. Teraz Woods Bagot zajmie się wykończeniem wnętrz Złotej. Decoration & Design jako jedyny polski magazyn miał okazję zobaczyć efekty pracy biura Woods Bagot na miejscu w Londynie!

 

Jonathan Clarke

Jonathan Clarke kieruje studiem Woods Bagot Interiors w Europie. To architekt i projektant wnętrz z 15 letnim doświadczeniem w tworzeniu i aranżacji wnętrz luksusowych obiektów mieszkalnych, handlowych, hotelowych oraz biurowych. Clarke pracował dla wielu cenionych marek i deweloperów z Wielkiej Brytanii, USA, Europy, a także Środkowego i Dalekiego Wschodu. Był wielokrotnie nagradzany. Podstawą pracy Jonathana jest praktyczność i prostolinijność, a fundamentem sukcesu realizacji prac jego autorstwa jest umiejętność zarządzania projektem i zrozumienie potrzeb klienta.

Do najważniejszych projektów Jonathana Clarke`a należą: biuro londyńskiej agencji reklamowej Fallon, foyer i centra szkoleniowe Virgin Atlantic oraz nagrodzony projekt restauracji Canteen w Londynie. Architekt współpracował również przy projektach: The Core Club w Nowym Jorku, siedziby głównej Abu Dhabi Investment Council w Zjednoczonch Emiratach Arabskich, a także koncepcji fasady zaprojektowanej dla sieci sklepów H&M w USA i w Japonii.

Jonathan Clarke jest jedną z kluczowych osób w zespole zarządzającym marki PUBLIC – marki własnej stworzonej przez Woods Bagot zajmującej się badaniami. PUBLIC ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju studia, pełniąc funkcję platformy wymiany pomysłów i doświadczeń dla jej klientów, pracowników i współpracowników. Ekskluzywny wywiad z Jonathanem Clarke`m na stronie 36. Jonathan Clarke jest aktywnym członkiem Southwark Design Review Panel w Londynie oraz stypendystą Royal Society of Arts – Królewskiego Towarzystwa Wspierania Sztuki.

 

 

Grosvenor House Apartments

Deweloper inwestycji, Park Lane Properties Ltd zlecił Woods Bagot przebudowę zabytkowego budynku – Grosvenor House. Ten wraz z salą balową został zbudowany w latach dwudziestych XX wieku według projektu Edwina Lutyensa. Pomimo wysokiej wartości historycznej, posiadłość nie była remontowana od ponad30 lat. W wyniku rewitalizacji i zaangażowaniaWoods Bagot, jako naczelnego architektainwestycji, powstał kompleks nowoczesnychapartamentów deluxe.

Grosvenor House Apartments to położonyprzy Park Lane w Londynie kompleksnowoczesnych apartamentów hotelowycho wartości 75 milionów funtów. Inwestycja składa się z 133 apartamentów – ekskluzywnych „rezydencji hotelowych”, w tym czterech penthouse`ów. Kompleks obsługuje firma Jemeriah Living. Ten obiekt trudno opisać – z zewnątrz jest on niepozorny, przechodząc ulicą w Londynie raczej nie zwróci się na niego uwagi. Budynek hotelu wygląda jak większość londyńskich flatów. Przed głównym wejściem nie ma żadnego placu – mówi się, że to wielka zaleta, gdyż w przypadku wizyty kogoś znanego dziennikarze nie mają miejsca na oczekiwanie i robienie zdjęć. Gdy wejdziemy do środka też nie odnosimy wrażenia, że jesteśmy w ekstremalnie drogim hotelu – najdroższy apartament kosztuje tu bowiem 12 000 za noc! Hall i recepcja są małe, niepozorne i minimalistyczne, w tym bowiem tkwi filozofia tego hotelu – w minimalizmie i niepozorności. W hotelu nocują często aktorzy, ludzie ze świata show-biznesu itd., którzy pragnąwytchnienia i anonimowości. Trudno jestprecyzyjnie opisać ten styl, gdyż wszystkiewnętrza, łącznie z hallem, recepcją, atrium,korytarzami i apartamentami są utrzymanew ciemnych tonacjach – czerń, szarość, dyskretnesrebrne i złote wstawki. Design hotelubowiem łączy się ściśle z upodobaniamibogatych klientów z Bliskiego Wschodu, którzytutaj chcieli czegoś innego niż „kapiące”złoto ze ścian, jak jest np. w niektórychobiektach w Dubaju. Ściany korytarzy napiętrach są obite czarną, miękką wykładziną,co daje tam bardzo dobry efekt wygłuszeniai intymnej atmosfery. W apartamentachtakże dominuje czerń i szarość, tak samojak w łazienkach – kamienne szare podłogi,umywalki itd. wszystko utrzymane w duchuminimalizmu. Żadnego przepychu. WoodsBagot zaproponowało również możliwiezróżnicowany i elastyczny układ poszczególnychapartamentów, umożliwiając ichpołączenie na wypadek wizyt ze stronywiększych grup gości. Najciekawszym miejscemw hotelu jest atrium. To zadaszonywewnętrzny dziedziniec, na którym znajdujesię restauracja. Ciekawym akcentem są tulampy i niektóre elementy dekoracyjne, mające w sobie coś z lat 20-tych XX wieku. Cały hotel ma naprawdę niezwykły klimat i trudno go porównać z jakimkolwiek innym! Najwyższej klasy wykończenie wnętrz zastosowane w budynku odzwierciedlają dążenie Woods Bagot do zachowania wyjątkowego statusu Grosvenor House przy jednoczesnym zapewnieniu gościom apartamentów standardu na miarę 5-gwiazdkowego hotelu.

 

 

Embassy Gardens

W maju 2011 międzynarodowy deweloper Ballymore zlecił studiu Woods Bagot zaprojektowanie olbrzymiej inwestycji – wnętrz 1982 luksusowych apartamentów oraz tzw. marketing suite inwestycji Embassy Gardens (największego tego typu obiektu i kluczowej inwestycji dzielnicy Nine Elms w Londynie).

Woods Bagot bardzo kompleksowo podszedł do powierzonego zadania, przywiązując dużą wagę do potrzeb końcowych odbiorców produktu – stałych mieszkańców Embassy Gardens, jak i samego dewelopera, grupą klientów wyróżnioną przez Ballymore byli inwestorzy z Dalekiego Wschodu. Woods Bagot poproszone zostało więc o zaprojektowanie wnętrz ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb tej właśnie grupy klientów. Innym ważnym elementem pracy dewelopera było stworzenie tożsamości marki Embassy Gardens, obejmującej nie tylko aranżację wnętrz apartamentów i wspólnych powierzchni użytkowych, ale i materiały marketingowe.

U podstaw koncepcji wnętrz Embassy Gardens leży styl życia współczesnych mieszkańców wielkich miast, w przypadku których granica pomiędzy pracą a domem wyraźnie się zaciera. I rzeczywiście – NineElms jest świetnie skomunikowana z pozostałączęścią Londynu. Gdy jest się na placubudowy Embassy Gardens widać, że nie matam dużego ruchu, a niedaleko leniwie płynieTamiza… Mimo to ma się świadomość, że niejesteśmy gdzieś na przedmieściach! W częściachwspólnych budynków zaprojektowanoliczne udogodnienia m.in. ekskluzywnekluby członkowskie, siłownię i bibliotekę. Wewnętrzach samych apartamentów WoodsBagot wziął również pod uwagę potrzebywynikające ze stylu życia, gdzie np. sypialnianie pełni tylko funkcji pomieszczenia przeznaczonegowyłącznie do spania, ale takżemiejsca pracy czy strefy relaksu w ciągu dnia.

 

 

Estetyka apartamentów Embassy Gardenszostała zainspirowana klasycznym amerykańskimdesignem z XX wieku. Wysokiesufity, otwarte przestrzenie i okna sięgająceod podłogi po sufit to elementydesignu, które szczególnie przemawiają doklientów londyńskiego rynku nieruchomości.Marmury czy dębowe parkiety podkreślającharakterystyczną dla Woods Bagot dbałośćo szczegóły, natomiast orzechowyfornir, ceramiczne klamki i uchwyty szufladuwydatniają wysoką jakość wykończeniaEmbassy Gardens.

Projekt Embassy Gardens odniósł duży sukces komercyjny, a zaproponowane aranżacje wnętrz okazały się niezwykle atrakcyjne dla grupy docelowej. Do tej pory sprzedano ponad 50% apartamentów w inwestycji. Dobrym pomysłem było tu stworzenie marketing suite – specjalnych apartamentów pokazowych w „tymczasowo” wybudowanym budynku, który we właściwym czasie zostanie rozebrany! Owe apartamenty pokazowe mają uzmysłowić jak będzie się tam mieszkać. I rzeczywiście spełniają swoje zadanie znakomicie, zwłaszcza, że zadbano tu o każdy szczegół – gdy Jonahtan Clarke oprowadzałmnie po jednym z apartamentów, otworzyłlodówkę, w której… były produkty żywnościowe!Naprawdę ma się wrażenie, że ktoś tam jużmieszka!

 

Lend Lease

Kolejną ciekawą realizacją Woods Bagot jest wykończenie wnętrz nowego biura światowej siedziby grupy Lend Lease, które znajduje się w biurowo-handlowym budynku Regent`s Place w londyńskiej dzielnicy West End. Lend Lease to firma deweloperska o zasięgu światowym.