Design

Dekoracje

Zabawa wzorem i kolorem

Tekst Magda Pawluk

2015-06-02
Zabawa wzorem i kolorem

Sypialnia powinna być miejscem zapewniającym spokój i wytchnienie. Dobrze zaaranżowana stanowić będzie azyl izolujący od świata zewnętrznego, gwarantujący komfortowy relaks i wypoczynek. Aby pomieszczenie to właściwie spełniało swoją funkcję, musi zostać odpowiednio wykończone. O ostatecznym efekcie decyduje więc nie tylko wygodny materac czy dopasowane oświetlenie, ale również to, jakie faktury, kolory i desenie zostały zastosowane we wnętrzu.

 

Niezwykle istotną kwestię w dziedzinie aranżacji przestrzeni sypialni stanowi dobór kolorystyki. Do wystroju tego pomieszczenia najwłaściwsze są jasne, stonowane barwy: beż, biel, szarość, jasne brązy, błękit. Mają one działanie uspokajające, koją nerwy i korzystnie wpływają na samopoczucie. Wnętrze utrzymane w takich odcieniach zapewni odpoczynek i spokojny sen. Z kolei, stosując intensywne, ciemne kolory, należy być ostrożnym, ponieważ odbieramy je zwykle jako pobudzające. Niekiedy mogą potęgować nastrój przygnębienia lub przytłaczać. W sypialni, a więc pomieszczeniu przeznaczonym do wypoczynku, należy ograniczyć ilość bodźców, aby zbędne nagromadzenie wzorów i barw nie męczyło użytkowników.

 

 

Przy wykańczaniu sypialni, podobnie jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na ściany i podłogę. Elementy te mają kluczowe znaczenie dla wyglądu wnętrza. Jeśli ściana ma surowy, minimalistyczny wygląd, parkiet może być wykonany z ciemnego drewna. Natomiast z wyrazistymi ścianami, zdobionymi dekoracyjnymi tapetami, dobrze komponuje się jasna podłoga. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu uporządkowanej przestrzeni, zadbajmy o to, by dywan miał zbliżony odcień do barwy parkietu.

 

Jednak najciekawsze efekty zapewnia kombinacja różnych barw i faktur. Łączenie tych elementów nadaje wnętrzu unikalnego charakteru. Subtelny klimat uzyskamy dzięki zestawieniu naturalnych kolorów, faktur i materiałów. Stosowne będzie zatem drewno czy popularny w ostatnim czasie korek. Jego porowata faktura daje ciekawy efekt wzorniczy, a dodatkowo może on imitować drewno lub kamień, zaś swoją barwą doskonale współgra z beżowymi ścianami lub jasną terakotą. Należy uważać, jeśli chodzi o wykańczanie sypialni kamieniem, cegłą oraz surowym betonem. W prawdzie są to efektowne akcenty, przełamujące monotonię, ale niełatwo wkomponować je we wnętrze sypialni tak, by współgrały z innymi fakturami i stworzyły razem przyjazny dla oka widok. Jednak, przy dobrej koncepcji i zachowaniu właściwych proporcji, może nam się to udać.

 

Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie z pewnością pokrycie ścian materiałami o fakturze tkaniny, które znacznie ocieplają wnętrze i zapewniają przyjemny dla oka wygląd ścian. Atrakcyjnie prezentują się mięsiste tapety tekstylne, wytwarzane z włókna szklanego czy flizelinowe. Korzystnie wyglądają tapety wykonane z naturalnej tkaniny: lnu lub jedwabiu.

 

 

Aranżując sypialnię, warto zastanowić się, czy trafionym pomysłem będą jednolite ściany, czy może lepiej postawić na oryginalność i połączyć różną kolorystykę i faktury. Interesujący efekt otrzymamy, wyróżniając jedną ze ścian ciemniejszym kolorem farby lub dekoracyjną tapetą. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie paneli ściennych o ciekawej teksturze. Można je zastosować jako pokrycie całej ściany lub jako pojedynczy element ozdobny. Nowością ostatnich lat są trójwymiarowe panele ścienne, które po połączeniu poszczególnych segmentów tworzą wyjątkowy efekt wizualny. Do wyróżnienia idealnie nadaje się ściana za zagłówkiem łóżka lub taka, która najbardziej rzuca się w oczy po przekroczeniu progu pokoju. Najlepiej, jeśli będzie to ściana bez otworów okiennych i drzwi.

 

Przy zestawianiu ze sobą wzorów i barw, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze ścianę o naturalnym kolorze potraktujmy jako bazę do eksperymentów z barwą i teksturą. Jeśli chcemy, aby różne wzory (kropki, paski, kwiaty itp.) odpowiednio komponowały się ze sobą, postarajmy się, by utrzymane były w tej samej kolorystyce. Możemy również łączyć desenie w kolekcje, na przykład wzorów geometrycznych czy roślinnych. Pamiętajmy przy tym, iż każdy element wchodzący w skład wnętrza, posiada swoja fakturę. W aranżacji sypialni istotny jest więc nie tylko wygląd ściany czy podłogi, ale również obicia mebli, obrazy i ozdoby znajdujące się w pomieszczeniu.