Design

Wydarzenia

Zaprojektowani na dizajn w Krakowie

Tekst . • Zdjęcia Paulina Kozieł

2018-11-21
Zaprojektowani na dizajn w Krakowie

Zaprojektowani - Krakowskie Spotkania z Dizajnem (15-18.11.2018) okazali się dużym sukcesem. Wydarzenie w czasie 4 dni odwiedziło w sumie ok. 3500 osób, które zainteresowały tematy dizajnu oraz architektury wnętrz. Zaprojektowanych organizowała Szkoła Wnętrz i Przestrzeni (Krakowskie Szkoły Artystyczne) w partnerstwie z Miastem Kraków.

 

Wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez kilka godzin publiczność nieustannie oglądała ofertę Targów Zaprojektowani, kupując przedmioty stworzone przez polskich dizajnerów, rzemieślników i artystów. Oferta była niezwykle bogata, można było kupić m.in. meble, pościel, oświetlenie, rośliny, dzieła sztuki, akcesoria do domu, a nawet rzeczy dla psów. Targi Zaprojektowani pokazywały ofertę niewielkich firm lub pojedynczych twórców, skupiając się na promocji autentycznego, lokalnego dizajnu. Bezpłatnych porad udzielali także architekci wnętrz, pomagając w zaprojektowaniu lub wyposażeniu wymarzonego mieszkania.

 

 

Zainteresowaniem cieszyły się wykłady osobowości związanych z dizajnem w siedzibie Krakowskich Szkół Artystycznych przy ul. Zamoyskiego 52. Kilkadziesiąt osób przyszło, by posłuchać specjalistki od współczesnego polskiego dizjanu prof. Czesławy Frejlich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także uznanych projektantów: Zuzanny Niespor i Emmy Scolari z Mediolanu, Jadwigi Husarskiej, Olgi Dąbrowskiej i Adama Grocha. Miejsca na warsztatach z tworzenia biżuterii i ceramiki, organizowanych przez Szkołę Wnętrz i Przestrzeni, były zapełnione na długo przed rozpoczęciem Zaprojektowanych, co pokazało, że temat hand made jest dziś niezwykle popularny wśród Polaków.

 

 

Nadal można oglądać niezwykle ciekawą wystawę młodych artystów, prezentowaną w budynku Krakowskich Szkół Artystycznych przy ul. Zamoyskiego 52 w Krakowie. Pokazuje ona różne spojrzenia na otaczającą nas przestrzeń, wykonaną przy pomocy odmiennych technik, od fotografii, przez projekty wnętrz, po artystyczną biżuterię. Wstęp bezpłatny.

 

 

W czasie Targów Zaprojektowani oficjalnie ogłoszono także nagrody w konkursie „3D – Dziedzictwo dla dizajnu”, organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Zaprojektowanymi. Jury w składzie: Tomasz Rygalik, Czesława Frejlich, Michał Piernikowski, Monika Rydiger, Lubomira Trojan, Alfred Marek przyznało: I nagrodę za pracę Parkieciaki dla Kacpra Kunickiego, II nagrodę za pracę Chusto-nerka dla Dmytra Nikiforchuka oraz III nagrodę za pracę Stańczyki dla Małgorzaty Wesołowskiej, a także wyróżnienie za pracę Zbiór dla Agnieszki Cieszanowskiej.

 

 

Piąta edycja Zaprojektowanych trwała przez 4 dni. W tym czasie publiczność mogła wziąć udział w targach polskiego dizajnu, spotkać osobowości związane z projektowaniem, a także pod kierunkiem wykładowców Krakowskich Szkół Artystycznych tworzyć autorską biżuterię oraz ceramikę.

 

 

Partnerem Zaprojektowanych jest Miasto Kraków, wydarzenie rozpoczęło miejski cykl „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, który potrwa do 2 grudnia.

 

Organizatorzy: Szkoła Wnętrz i Przestrzeni, Krakowskie Szkoły Artystyczne, Szkoła Visual Merchandisingu

Partner organizacyjny: Miasto Kraków

Partnerzy: Volvo Wadowscy, Galeria Kazimierz, Międzynarodowe Centrum Kultury


www.zaprojektowani.com.pl

www.ksa.edu.pl