Design

Dekoracje

Zasłony

Tekst Karolina Miszczuk

2014-12-02
Zasłony

Symbol dawnych lat i zamierzchła śmieszność – tak o zasłonach wypowiadają się ich przeciwnicy i prześmiewcy. Niegdyś obecne były w każdym oknie i miały służyć jedynie jako zasłonięcie wnętrza wieczorami przed oczami wścibskich sąsiadów. Dziś przeżywają niebywały renesans, choć ich funkcje użytkowe nieco uległy zmianie.

 

 

Zasłony – bo o nich tutaj mowa – pełnią obecnie w większości funkcje dekoracyjne. Nie można jednak powiedzieć, że jest to ich jedyna funkcja: spełniają także swą pierwotną rolę, czyli służą jako zasłona światła i odcięcie od otaczającego świata, by móc w spokoju cieszyć się ogniskiem domowymi i nie zwracać uwagi na szarość otoczenia. Występują we wszelkich dostępnych kolorach, materiałach, fakturach i mają różne stopnie przezroczystości. Blasku całej aranżacji mogą dodać finezyjne karnisze.

Niewyszukane, proste zasłony znakomicie nadają się do poprawy wyglądu wnętrza. Zamontowane pod sufitem i spływające falami do podłogi wydłużą pomieszczenie, a nawet pozwolą na optyczne poszerzenie okna. Sprawią, że wszelkie mankamenty ścian i okien zostaną zepchnięte na dalszy plan, a my będziemy mogli się cieszyć pięknym wyglądem pomieszczenia.

Nie do pomyślenia był wcześniej montaż dwóch różniących się od siebie zasłon – dziś umieszczenie obok siebie kwiatów i pasków może nadać wnętrzu niezwykłego charakteru. By okno jawiło się lekkie i nie wyglądało przytłaczająco, warto zastanowić się nad przezroczystymi zasłonkami. Kilka wiszących obok siebie odcieni zasłon może niezwykle zaprezentować wpadające do pomieszczenia światło i wprowadzić niezapomniany klimat do wnętrza. Małe pomieszczenie dzięki długim zasłonom będzie wydawało się bardziej przestrzenne, a przy zastosowaniu półprzezroczystych materiałów będzie sprawiało wrażenie delikatności.

 

W dużych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na cięższe materiały nieprzezroczyste, którym często towarzyszą wzory: grube pasy, motywy roślinne. Ważne jest tylko, aby nie przesadzić z wzorami w pomieszczeniach: do ścian ozdobionych tapetami w pasy, kwiaty, wzory geometryczne warto dopasować gładkie zasłony z odpowiedniego materiału. Do pomieszczeń, gdzie wzór jest powtarzalny na wszystkich ścianach, idealnie nadadzą się lekkie, proste, gładkie aksamity i szyfony. Do pomieszczeń o gładkich ścianach możemy użyć wymyślnych, wzorzystych dzianin i taft. Dobrym sposobem na wprowadzenie elementu wspólnego dla pomieszczenia i zasłon jest zastosowanie tapicerki w identycznych wzorach i zbliżonym kolorze – wnętrze będzie spójne i gustowne.

 

A co zrobić z karniszem? Na rynku dostępnych jest wiele metod zamocowania zasłony na karniszach. Mocowane na taśmie z marszczeniami, małe i duże koła w kolorze złota, srebra i brązu, przelotki kwadratowe i okrągłe, a także zasłony na szelkach, odpowiednio dobrane, prezentują się wspaniale w aranżacjach w różnym stylu. Pomieszczenie w stylu rustykalnym może być ciekawie uzupełnione ciężkimi dzianinowymi zasłonami zamocowanymi na skórzanych szelkach na ciemnym karniszu a toskańska aranżacja będzie wspaniale współgrać z lekkimi szyfonowymi zasłonami na taśmie. Przelotki sprawdzą się natomiast znakomicie w nowoczesnych wnętrzach. Styl zamocowania zasłony nie jest przypisany do konkretnego stylu. Można bez ograniczeń stosować takie mocowanie, jakie akurat pasuje do naszego wnętrza. Dużym polem do popisu jest też dobór karnisza.

Różnorodność rurek i zakończeń na rynku sprawia, że możemy pokusić się o maksymalne wyeksponowanie końcówki karnisza. Element ten możemy nabyć we wszelkich możliwych kształtach i barwach, dopasowując je do własnych potrzeb. Możemy też zastosować odmienną taktykę, całkowicie ukrywając karnisz pod osłonką w taki sposób, by wydawało się jakby zasłona spływała z wnętrza ściany. Odpowiednio doświetlona diodami LED zasłona może stanowić niezwykle piękną ozdobę wnętrza.

 

Niezwykłego uroku naszym oknom może dodać również lambrekin. Zastosowany jako dodatkowe obramowanie okna świetnie maskuje niedoskonałości i zwraca uwagę na samo okno, kierując nasz wzrok na widok za nim. Warto więc zastosować lambrekin, gdy za naszymi oknami jawi się niezwykły krajobraz. Lambrekiny, podobnie jak zasłony, występują w wielu formach: od klasycznych, prostych, przez ornamentowe, do nowoczesnych i ukośnych. Zależnie od pomieszczenia i wyglądu zasłon, możemy zastosować różne typy lambrekinów.

 

Zasłony są niezwykłe w zastosowaniu: oprócz wielu wzorów, kolorów, materiałów i zamocowań możemy je dodatkowo upiększać. Piękne spinki do zasłon, przelotki ze sznurami i wstążkami czy drewniane szpilki mogą nadać niezwykłego uroku luźno wiszącym zasłonom. Zmiana aranżacji pozwala też na skrócenie zasłon. Elegancki stolik z wazonem postawiony pod oknem ze skróconymi zasłonami to zaskoczenie i odświeżenie.

 

Dodatki takie jak frędzle, paski, ozdobne sznury, powodują, że okno wygląda niezwykle malowniczo, a kryształy na sznurach pięknie odbijają światło, nadając zasłonom blasku i wyrafinowania.