Wyposażenie

Meble

Relaks na elitarnym poziomie. Meble Chesterfield

Tekst PAULINA MAJEWSKA • Zdjęcia ESTELIA SP. Z O.O. WWW.ESTELIASTYLE.PL

2019-06-05
Relaks na elitarnym poziomie. Meble Chesterfield

Ozdobne pikowania, zaokrąglone podłokietniki, mięsista bryła, głębokie siedzisko oraz wyjątkowy szyk – to charakterystyczne cechy mebli w stylu Chesterfield. Wypoczynkowe sofy i fotele zachwycają klasyczną formą, a jednocześnie idealnie komponują się ze współczesną estetyką. Miłośnicy nurtu twierdzą, że moda na te ponadczasowe projekty nigdy nie przeminie.

 

Angielskie wzornictwo to od wieków synonim elegancji i najwyższego kunsztu. Z tego kręgu wywodzi się też pierwowzór jednej z najsłynniejszych kanap świata – tapicerowanej skórą konstrukcji o wyrafinowanym wyglądzie oraz gabarytach umożliwiających wygodne jej użytkowanie. Ten perfekcyjny pomysł nieustannie osiąga wyżyny popularności. Aż trudno uwierzyć, że liczy sobie już kilka stuleci.

 

 

POCZĄTKI KULTOWEGO STYLU

Historia mebla, jak i całego stylu, zaczęła się w XVII wieku, w dystrykcie Chesterfield. Stąd też pochodzi nazwa tej wzorniczej idei. Według podań, jej współautorstwo przypisuje się hrabiemu Philipowi Stanhope'owi, który zlecił przygotowanie siedziska do swojej posiadłości na bazie własnej konkretnej wizji. Projekt miał przede wszystkim charakteryzować się nieprzeciętnym komfortem, a ponadto luksusowym wyrazem i dostojnością. Musiał przecież wpisać się w lordowski standard, pasować do wyrafinowanych wnętrz, a także trybu życia dżentelmena. Słowem, mebel winien być tak szykowny oraz pragmatyczny, jak jego właściciel. Nie dziwi zatem, że wśród wytycznych pomysłodawcy znalazły się punkty typu: odpowiednia wysokość pozwalająca przyjąć wygodną pozycję, a także nieskazitelna prezencja wolnego od zagnieceń obicia. W tej roli postanowiono obsadzić więc skórę, którą dodatkowo napięto, stosując tapicerski zabieg pikowania. Wytwarzane w ten sposób sprzęty wypoczynkowe przypadły do gustu także odwiedzającym majątek hrabiego gościom, czego skutkiem był rozwój produkcji tej gamy wyposażenia. Wkrótce sofy i fotele Chesterfield stały się tak popularne, że zaczęły funkcjonować jako podstawowe elementy wystroju eleganckich klubów dla męskiej elity Brytanii, po czym podbiły całą Europę, by w dalszej kolejności zdobywać serca mieszkańców następnych kontynentów. Spektakularny sukces wykwintnego mebla zbiera swoje owoce do dziś, wciąż znajdując amatorów.

 

 

TRADYCJA W NOWEJ ODSŁONIE

Początkowo wyłącznie skórzane, propozycje w stylu Chesterfield są dziś dostępne w rozmaitych odsłonach. Wśród często stosowanych tkanin znajdziemy przede wszystkim matowe plusze i wdające się w grę ze światłem, pięknie mieniące się aksamity. Jeśli chodzi o kolorystykę, przeważają eleganckie ciemne tony – czerń, brąz, purpura, fiolet, granat, czerwień. Jednak z drugiej strony powodzeniem cieszą się także pastelowe wersje tapicerki. Nie można przy tym pominąć również neutralnych, lecz urzekających szarości czy beżów. Istotą mebli w klasycznym angielskim nurcie jest ich masywna sylwetka, jaką zawdzięczają trwałemu drewnianemu stelażowi, a także nowoczesnemu wypełnieniu, szczególnie z wysokoelastycznej pianki. Sofy oraz fotele wyróżnia oparcie zrównane z podłokietnikami zwieńczonymi charakterystycznym wałeczkiem. Konstrukcja wsparta jest na niskich nóżkach w postaci toczonych gałek lub nieco wyższych tralek, czasem z praktycznymi kółkami ułatwiającymi przesuwanie sprzętu.

 

Nie sposób wyobrazić sobie jakikolwiek projekt Chesterfield bez typowych pikowań. Tworzą je charakterystyczne przeszycia i wgłębienia z ozdobnymi guzikami, często układające się w stosowny wzór. Popularny jest w tym przypadku zwłaszcza klasyczny deseń rombów. Może on pokrywać całe meblowe obicie lub przebiegać jedynie na oparciach – tylnym i bocznych. Dodatkowo poszczególne modele bywają dekorowane ćwiekami tapicerskimi lub kryształkami Swarovskiego.

 

 

POTENCJAŁ PIKOWANYCH MEBLI

W gamie mebli w stylu Chesterfield znajdziemy przede wszystkim fotele oraz dwu- lub trzyosobowe sofy, ale to nie wyczerpuje potencjału tegoż segmentu. W nawiązaniu do kultowej estetyki rodem z Wielkiej Brytanii powstają także efektowne pufy, ławeczki, szezlongi, a nawet ekskluzywne sypialniane łóżka. Wszystkie są niezwykle szykowne i zjawiskowe. Nie oznacza to jednak, że pasują wyłącznie do wyrafinowanych konwencji. Co prawda najbliżej im do klasycznych, angielskich i glamourowych wnętrz, ale z powodzeniem odnajdują się również w surowych loftowych przestrzeniach, pełniąc rolę stylistycznego kontrapunktu. Mile widziane są ponadto w nowoczesnych aranżacjach, w których liczy się przede wszystkim komfort i niebanalny wyraz. Z pomocą wspomnianego wyposażenia osiągnięcie takiego rezultatu z pewnością nie będzie trudne.